Ételintoleranciám van, a lisztre és a tojásra is érzékeny vagyok…
Ételérzékenységet állapított meg a FOODTEST vizsgálat. Elég sokféle intoleranciát mutatott ki, de a legtöbb miatt egyáltalán nem aggódom, könnyen lemondok róla. Ugyanakkor a tojásra és a lisztfélékre is pozitív érték jött ki, most ez azt jelenti, hogy minden pékáruról és tésztaféléről le kell mondanom?
Válasz: Az ételintolerancia azonban nem azonos az ételallergiával! Ha betartja a megfelelő diétát és a bélbolyhok regenerálásával is foglalkozik, akkor néhány hónapon belül teljesen felépülhet.
Ételintolerancia esetén a következőket kell figyelembe vennie: a 30 - as érték fölötti élelmiszerek eliminációja szükséges három hónapig. A határesetbe került élelmiszerek fogyasztását elegendő ritkítani ( heti 2 x, 3x ). A test nagyon érzékeny, mérési eredményeit ezért mindig egyedileg kell értelmezni. Sok pozitív eredmény esetén, a kiugróan magas értékkel bíró élelmiszereket kell kiválogatni, ezek eliminációja szükséges.
A diétával egyidőben a bélnyálkahártyát is érdemes probiotikum kúrával regenerálni, ez felgyorsítja a gyógyulást. az intolerancia tünetei elhúzódóak, nem annyira jellemzőek.
Az Ön eredménye alapján eliminálandó élelmiszerek a következőek: tojásfehérje, gliadin tartalmú gabonák, maláta, gingkó, pisztácia, vörös vesebab, fehér karóbab, agar- agar, sör élesztő, kóladió, napraforgómag. Határesetbe a következő élelmiszerek kerültek: tojássárgája, kagyló, polip, füge, mandula, mogyoró, földimogyoró, burgonya. Ezek fogyasztását elegendő ritkítani.
Intolerancia esetén a pozitív ételek a diéta betartása után ( három hónap ) fokozatosan visszaépíthetőek ( egy- egy kis adag elfogyasztása, majd 3-5 nap szünet). A diéta és a visszaépítés ideje alatt fontos a tünetek változásának figyelemmel kísérése, diétás napló vezetése.
Tojást tartalmazhatnak a következő termékek: sütemények, péksütemények, desszertek, pudingok és egyéb készételek, majonézek, friss péksütemények. Ezeket pillanatnyilag kerülje.
Tojásfehérje helyett tej, almapüre, banánpüre, főtt áttört burgonya, paradicsom püre, olaj, Loprofin tojáspótló por használható az étel jellegétől függően.
A gabonaféléknél a gliadin értékét kell irányadónak venni. Gliadin pozitivitás esetén, javasolt a szöveti transzglutamináz vizsgálat elvégzése. A cöliakia (lisztérzékenység ) hasmenéssel, súlyvesztéssel jár. A kapott gliadin érték alapján glutén érzékenységet állapíthatunk meg, mértékét a javasolt vizsgálat pontosítja. Ez a vizsgálat alkalmas a lisztérzékenység (cöliakia ) szűrésére. Gliadin pozitivitás esetén minden gliadin ( glutén ) tartalmú élelmiszert kerülni kell. Szimpla érzékenység esetén az elimináció három hónapig elegendő lehet, a diéta hossza a tünetek változásától függ. Az autoimmun betegség (cöliakia ) esetén sajnos a gluténmentes diétát egész életen át tartani kell.