Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/digieinf/public_html/foodtest.old/fuggvenyek.php on line 2
Foodtest -
HOTLINE: +36 1 424-0969 info@foodtest.hu Kapcsolat

Hány éves kortól végezhető el az ételintolerancia vizsgálat? Miben különbözik a FOODTEST az OEP által finanszírozott ételallergia vizsgálattól?

Érdeklődni szeretnék, hogy hány éves kortól végezhető el az ételintolerancia vizsgálat? 16 hónapos babáról lenne szó. Eddig minden ételallergia vizsgálati eredménye negatív. Miben különbözik az Önök által, vérből végzett vizsgálat az OEP által finanszírozott vérvételből nézett ételallergia vizsgálattól?

Eddig mindenhol úgy tájékoztattak, hogy az emésztőrendszer ilyen kicsi korban még folyamatosan fejlődik, ezért sem biztos, hogy kimutat valamit a vérvétel. Az Önök által végzett vizsgálat ilyen kicsi korban is pontos eredményt ad?

Válasz: Az allergia vizsgálata esetén a különböző ételfehérjék ellen termelődött IgE típusú ellenanyagokat vizsgálják. Ha valaki ételallergiás, a tünetek a gyanítható étel elfogyasztását követően röviddel (percek – órák, max. 1 nap) után keletkeznek és jellegzetes bőr, hasi tüneteikkel, súlyos esetben légzési nehézséggel járnak.

Az ételintolerancia körébe számos, nem allergiás jelenséget sorolnak. Ilyen a tejcukor bontásához szükséges, bélben található enzim (laktáz) hiánya vagy működésképtelensége miatti laktóz intolerancia, ilyen a gyümölcscukor felszívódásához szükséges fehérje hiánya miatti fruktóz felszívódási zavar, ilyenek a bolti élelmiszerekben lévő tartósító anyagokra kialakuló nem allergiás (farmakológiai azaz gyógyszertani) hatás miatti panaszok.

A mi tesztünk ezeket nem vizsgálja, hanem az ételfehérjék ellen termelődött IgG típusú ellenanyagokat mutatja ki. Az ilyen típusú ellenanyagok okozta tünetek hetekkel az étel fogyasztása után kezdődnek és sokfélék lehetnek. Megszüntetésükben a kiegyensúlyozott eliminációs diéta segít. Az élelmiszerfehérjék ellen termelt IgG  kimutatása azonban nem elfogadott széles körben az orvostudományban. Mindenképpen csak akkor érdemes végeztetni, ha a jelentős panaszok alapos szakorvosi kivizsgálás, javaslat és kezelés után sem szűnnek.

Ilyenkor – az eddigi tapasztalataink szerint – a FOODTEST leleten alapuló diéta segíthet. Mindenképpen szakképzett dietetikus segítségét kell kérni, mert fontos, hogy az étrend kiegyensúlyozott maradjon (vitaminok, mikro- és makroelemek ne hiányozzanak belőle). Két éves kor előtt nem elég informatív a lelet, így tanácsos (ritka esetektől eltekintve) inkább 2 éves kor után végeztetni.