Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/digieinf/public_html/foodtest.old/fuggvenyek.php on line 2
Foodtest -
HOTLINE: +36 1 424-0969 info@foodtest.hu Kapcsolat

Hasmenés, puffadás és visszatérő ekcéma miatt kértem a vizsgálatot, milyen étrend lenne számomra a legmegfelelőbb?

Tisztelt doktornő! Korábban már beszéltünk, akkor a kislányom leletével kapcsolatban. Neki, szerencsére, a diéta következtében teljesen tünetmentes lett az ekcémája. Most saját leletem miatt kérem segítségét. Csatoltan küldöm vizsgálati eredményemet, és kérem szíves segítségét, milyen étrend lenne számomra a legmegfelelőbb? A vizsgálatot főleg hasi panaszaim, hasmenés, puffadás, kellemetlen hasi tünetek, illetve többször kiújuló ekcémám miatt kezdeményeztem.

 

Válasz:  Nagyon örülök, hogy a kislánya panaszai megszűntek, az ő étrendjéhez hasonló diétát javasolt folytatnia.

Ételintoleranciában sok pozitív eredmény esetén a 40 -es érték fölötti élelmiszerek eliminációját tartjuk szükségesnek legalább három hónapig. A határesetbe került élelmiszerek fogyasztását elegendő ritkítani, heti 2-3 alkalomra.

Az Ön  eredménye alapján eliminálandó élelmiszerek a következőek:  tehéntej, tojásfehérje, makréla,  gliadin tartalmú gabonák, zeller, agar- agar, kóladió, sör élesztő.

Az Ön esetében javasoljuk a szöveti transzglutamináz vizsgálat elvégzését, főleg, ha panaszai megegyeznek a lisztérzékenység jellegzetes tüneteivel. A cöliakia (lisztérzékenység) hasmenéssel, súlyvesztéssel jár. A kapott gliadin érték alapján glutén érzékenységet állapíthatunk meg, mértékét a javasolt vizsgálat pontosítja.  Ez a vizsgálat alkalmas a lisztérzékenység (cöliakia ) szűrésére. Amennyiben lisztérzékenység nem alakult ki, úgy elegendő a glutén tartalmú élelmiszerek kiiktatása három hónapig. Az autoimmun betegség  (cöliakia ) esetén, a  gluténmentes diétát egész életen át tartani kell.

Az intolerancia gliadin értéke alapján kerülni kell a következő, gliadin tartalmú gabonaféléket: búza, rozs, árpa, zab, kamutbúza, tönkölybúza,- durumbúza ezen lisztek, őrleményeik és pelyhesített változatait. Helyettük alkalmasak a köv. gabonafélék: köles-, tápióka-, tökmag-, útifűmaghéj-,  szentjánoskenyérmag-, kukorica, szója-, mandula-, rizs-,, hajdinaliszt stb.

A tejintolerancia miatt a tej  és tejtermékek  helyett  a növényi eredetű  rizs-, szója-, mandulatej  fogyasztható. Készíthető házilagosan diótej is.  Ezek a termékek fogyaszthatóak reggeli italként, felhasználhatóak főzelékek, levesek, mártások, müslik, kásák, krémek készítéséhez. Növényi eredetű sajtot is talál az élelmiszer kínálatban. A  kazein pozitív  értéke miatt más állatok teje vagy terméke nem  fogyasztható. A laktózmentes tej fogyasztása nem megfelelő, laktózt  ( tejcukrot ) nem ,  kazeint azonban  tartalmaz. Az élelmiszerek csomagolásán a következő kifejezések tej összetevőre utalnak, így az adott termék fogyasztása nem javasolt: vaj, fölözött tejpor, tejföl, tejpor, tejszín, tejital, sajtok, vajolaj, margarin, tejcsokoládé, zsírszegény tejital, margarin,  savó, savópor, savóital, édes savópor, savóprotein koncentrátum, kalcium kazeinát, nátrium kazeinát, kazein, hidrolizált kazein, lactoferrin, lactalbumin, laktoglobulin.

Tejfehérjét tartalmazhatnak a húsipari termékek, a sütő-, édesipari termékek,  a kényelmi termékekig gyakorlatilag bármely élelmiszercsoport képviselőiben megtalálhatjuk a tejet, mint alap-, vagy adalék-, vagy a gyártás és forgalmazás során bekerülő szennyezőanyagot. Tejet tartalmazhatnak a sütemények, kenyér, pizza, hússzaft, instant krumplipüré, krémlevesek, készételek, feldolgozott húsok, kolbászok, hurkák, virslik, csomagolt snack, csokoládék, édességek, tejsodó, madártej, pudingok, öntetek, jégkrém, krémek. Ezeknek az élelmiszereknek fogyasztását lehetőség szerint csökkenteni, elhagyni szükséges.

A tojásfehérje érzékenység csak a fehérjére vonatkozik, tojássárgáját fogyaszthat. Tojásfehérje  helyett növényi eredetű tej, almapüre,  banánpüre, főtt áttört burgonya, paradicsom püre, olaj, Loprofin tojáspótló por  használható az étel jellegétől függően.

Az olajos magvak közül a pisztáciát kicsit ritkábban fogyassza, de a  többi olajos magot bátran eheti. Ezek biztosítják a megfelelő a kalcium bevitelt. 

A zöldségfélék közül csak a zeller érintett, ezt az eliminációs diéta idején ne fogyassza. Felvágott félék helyett házilag készített húsétel fogyasztása sokkal egészségesebb és megbízhatóbb. A kóladió készen vásárolható süteményekben, kekszekben, üdítőitalokban fordul elő. Természetes édesítőszerként feltüntetése nem kötelező.

Az agar agar ( E 407 ) zselésítő anyag aszpik készítményekben ( cukrászsütemény, lekvár, befőtt, felvágott, joghurt ) fordul elő. A házi készítésű alapanyagok használata megfelelőbb.

A sör élesztő pozitivitása miatt az erjesztett italok ( bor, sör ) kerülése javasolt. A kislánya miatt feltételezem szódabikarbónát vagy élesztőmentes sütőport használ, ez Önnek és az egész családnak is megfelel.

A bélnyálkahártya regenerációját elősegítő probiotikum kúra fogyasztása gyorsítja a gyógyulást. A magas baktérium számú, pre és probiotikumot egyaránt tartalmazó étrend-kiegészítő választása megfelelő. Az ételintolerancia nem azonos az ételallergiával, az intolerancia tünetei elhúzódóak, nem annyira jellemzőek. Az ételintolerancia esetén a pozitív ételek a három hónapos diéta betartása után   fokozatosan visszaépíthetőek ( egy- egy kis adag elfogyasztása, majd 3-5 nap szünet). A diéta és a visszaépítés ideje alatt fontos a tünetek változásának figyelemmel kísérése, diétás napló vezetése.